Niemcy: ule podobne do Warszawiaków
Ogólnie ciekawą pasiekę ma Niemiec. Ciekawe jakie ma pszczoły i czy leczy. Niestety nic nie rozumiem po niemiecku ale może ktoś zna ten język tutaj?

Cytuj ten post
Tu jest jego strony. Większość też po niemiecku. Z tej jednej strony po angielsku wynika, że istnieje prawdopodobieństwo, ze nie leczy i ma AMM. Może dałoby się matki od niego? Niemcy to blisko w końcu.

http://www.mellifera.de/en/about/
Cytuj ten post
Wygląda to wszystko fajnie to też stowarzyszenie tylko ciekawe jak właśnie jest z leczeniem
Cytuj ten post
Ma też takie leżaki z dziką zabudową. Nie wiem jak z obsługą ula. Na filmiku widziałem, że średnio (ale może nie zależy mu na manipulacjach) ale trzeba przyznać, ze pięknie to wygląda (naturalna zabudowa).

[Obrazek: 20150808_151911b.1227a8c5cb6cd6327e73f424d8821bbe.jpg]
Cytuj ten post
Obsługa tego leżaka z dziką zabudową wygląda tak. W sumie nie głupie. Cwaniak
Są tam dwie przestrzenie. Z tego co wnioskuję po obrazie (języka nie rozumiem) to tam gdzie wstawia węzę może chodzić o pozyskanie miodu później a dziką zabudowę zostawia bez manipulacji pszczołom tak jak jest. Też nie głupie.

Cytuj ten post
LN wymięka przy tym! ;-)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
http://www.mellifera.de/blog/mellifera-einraumbeute/einraumbeute-bauanleitung.html

Tu z kolei pokazuje konstrukcje niskobudżetową tych leżaków podobnych do Warszawiaków.
Są podane nawet wymiary. Wydać, ze stosuje zwykłe deski marketowe (nie wiem jak z jakością Szymon ale nie wygląda toto na coś ekstra od stolarza) a konstrukcja jest bardzo prosta. Ule są jednościenne. Ramka na szerokość coś pomiędzy WZ a WP.

System bezwęzowy też można stosować jak widać:
http://www.bienen-janisch.at/data/image/9/bienen_janisch_article_2978_0.jpg
Cytuj ten post
(21.11.2015, 10:22)Borówka napisał(a): Obsługa tego leżaka z dziką zabudową wygląda tak. W sumie nie głupie.  Cwaniak
Są tam dwie przestrzenie. Z tego co wnioskuję po obrazie (języka nie rozumiem) to tam gdzie wstawia węzę może chodzić o pozyskanie miodu później a dziką zabudowę zostawia bez manipulacji pszczołom tak jak jest. Też nie głupie.

Super osiatkowana dennica Uśmiech
Ciekawe co by powiedzieli stary wyjadacze. Pewnie, że się nie da, bo się czerw zaziębi Uśmiech
Jak będę stary przejdę na leżaki, podobają mi się.
Cytuj ten post
Można też "łatwo" zrobić pakiet i rozładować nastrój rojowy ;-)

Cytuj ten post
Nie wiadomo na czym leży ta dennica. Zresztą ona jest wymienna bo stosują też lite. Nie wiem co stosują w zimie oraz gdzie stacjonują te pszczoły bo jak na skrajnym południu Niemiec to zupełnie inaczej niż przy granicy z Danią.

Cytuj ten post
I znowu: Nie da sie ? Jak sie nie da ? Skoro sie da !

Najpiekniejsze na tym forum jest to, ze kazdy cos dodaje, cos napisze, dzieli sie tym co ma lub znajdzie, nawet, jesli nie zawsze jest to "madre" - mam tu na mysli tylko i wylacznie siebie. Uśmiech
Z fundamentalnymi zalozeniami PN, prawie kazdy z nas sie zgadza, roznimy sie tylko "szczegolami", czasami istotnymi, ale istotny pion jest zachowany.

Zatem, mozna gospodarowac w jednosciennym, na ramke wasko-wysoka, w dodatku praktycznie w lezaku (no, uznajmy - w kombinowanym).

Wlasnie rozwiazal mi sie problem z zatworem, a dokladnie, z jego "ruchomymi" bocznymi elementami Uśmiech
Fajnie, jeden problem mniej. Dzieki za temat i wstawke na forum. Mam nadzieje, ze bieglejsi w niemieckim, pociagna dalej temat. To jest piekne. Uśmiech
Poszperam jeszcze w wymiarach i ilosci ramek, napewno z tych zamieszczonych materialow cos dla siebie wykorzystam.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki. Uśmiech
Cytuj ten post
A tu odkład:

Cytuj ten post
Stosują podgrzewanie pszczół na warrozę

Cytuj ten post
Przeglad czesci gniazdowej.

https://www.youtube.com/watch?v=8oKlVbwmsIE#t=208
Cytuj ten post
Ten ul podobny do poszerzanego warszawiaka to Einraumbeute znany też jako The Golden Hive. Mieści 20 ramek wąsko wysokich podobnych do naszych WP. Nie stosują nadstawek, całość przykrywają tkaniną w wosku i czasem izolator pod daszkiem z trocin zaczerpnięty z Uli warre. Mają fajny patent z tyłu do wymiatania osypów bez większej ingerencji w ul. Jest trochę informacji po angielsku, ale nie wiem czym miałby być lepszy od warszawiaków by się nim zachwycać Oczko

Jest nawet u Dawida Hefa http://www.dheaf.plus.com/framebeekeeping/modified_einraumbeute.htm
Cytuj ten post
(22.11.2015, 15:58)kosz85 napisał(a): Ten ul podobny do poszerzanego warszawiaka to Einraumbeute znany też jako The Golden Hive. Mieści 20 ramek wąsko wysokich podobnych do naszych WP. Nie stosują nadstawek, całość przykrywają tkaniną w wosku i czasem izolator pod daszkiem z trocin zaczerpnięty z Uli warre. Mają fajny patent z tyłu do wymiatania osypów bez większej ingerencji w ul. Jest trochę informacji po angielsku, ale nie wiem czym miałby być lepszy od warszawiaków by się nim zachwycać Oczko

Stosują nadstawki. Przynajmniej ten pszczelarz z tego filmiku.
Warszawiaki też mają taki patent  do wymiatania osypów bez większej ingerencji tylko na krótszej ściance. Może jakieś nowsze konstrukcje tego nie mają. Nie wiem. Moje mają. Inna sprawa czy to jest tak bardzo potrzebne.
Nikt nie napisał, że jest lepszy od Warszawiaków tylko podobny właśnie. Nie zauważyłem też jakiś wielkich zachwytów.
Ciekawostką wartą odnotowania jest, według mnie fakt, za to, że jest jednościenny.
Cytuj ten post
W oryginalnym koncepcie nadstawek nie ma, modyfikacji jest pewnie wiele. Ja też nie pisałem że ktokolwiek pisał, że jest lepszy Oczko Lubisz się czegoś uczepić Oczko Stwierdziłem tylko, że przy porównaniu z naszym, który jest dużo bardziej ugruntowanym pomysłem, wypada słabo Uśmiech odkryli coś co mamy od kilku dziesięcioleci.
Jednościenność chyba już wystarczająco udowodniła, że pszczołom jest obojętne, a siatkowana dennica tylko to potwierdziła. Jak chroni przed mroźnym wiatrem, to pszczołom chyba obojętne czy to ma 1, 2, czy 6cm grubości. W dziuplach też nikt im zasuwki nie zasuwał na zimę.
Cytuj ten post
(22.11.2015, 16:15)kosz85 napisał(a):  odkryli coś co mamy od kilkuset lat.

trochę przesadziłeś ;-) sama koncepcja ula ramkowego ma może ok 200 lat (Huber miał "ul książkowy" i to było raczkowanie w tej koncepcji). myślę, że "warszawiak" nie jest taki stary ;-)

edit. widzę że poprawiłeś ;-)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Ta odrazu prze edytowałem Oczko
Cytuj ten post
https://www.youtube.com/watch?v=-JoYrRm3QmI

Czy to znowu "układ warszawsko-podobny" ?
Cytuj ten post
(22.11.2015, 16:15)kosz85 napisał(a): ... przy porównaniu z naszym, który jest dużo bardziej ugruntowanym pomysłem, wypada słabo Uśmiech odkryli coś co mamy od kilku dziesięcioleci...

Jeśli dobrze pamiętam ul warszawski był popularny przed wojną. Natomiast po wojnie WSZYSTKO przedwojenne było be. stworzono bolsze i postępowe poszerzone warszawiaki.

Kiedy zobaczyłem matę, rozwiały się moje wątpliwości: zerżnęli z naszego wszystko. tylko troszkę przerobili na swoją modłę. Łącznie z nadstawką.
Cytuj ten post
(17.02.2016, 20:39)Tomasz napisał(a):
(22.11.2015, 16:15)kosz85 napisał(a): ... przy porównaniu z naszym, który jest dużo bardziej ugruntowanym pomysłem, wypada słabo Uśmiech odkryli coś co mamy od kilku dziesięcioleci...

Jeśli dobrze pamiętam ul warszawski był popularny przed wojną. Natomiast po wojnie WSZYSTKO przedwojenne było be. stworzono bolsze i postępowe poszerzone warszawiaki.

Kiedy zobaczyłem matę, rozwiały się moje wątpliwości: zerżnęli z naszego wszystko. tylko troszkę przerobili na swoją modłę. Łącznie z nadstawką.

Gdyby to Niemcy wymyślili to Sowieci by skopiowali i wprowadzali za stalinizmu jako lepsze bo "nasze". Oczko
Cytuj ten post
https://youtu.be/JU8Rr0AGSaU
Cytuj ten post
(08.05.2016, 18:00)marbert napisał(a): https://youtu.be/JU8Rr0AGSaU
Polak potrafi Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
Oglądałem tego Pana już dawno temu. Muszę przyznać, że jego gospodarka zrobiła mna mnie wrażenie. Niezbyt silne rodziny, a miód jest.
Cytuj ten post
Miód bendzie miał bo ma ocieplone nadstawki ,a ule ciasne i nawet zdechlaki zapakujom miodu czy zawwarrozowane nie ważne jakie byle tylko głodne nie były i miały zawsze te 2 ramki zapasu w gnieździe.
ale zeby zbierac tony w sezonie czy nie mieć problemów z rujkami czy nie nachodzić się wogóle przy 300 ulach to juz nie tym systemem to juz jest wyższa szkoła jazdy .
Cytuj ten post
Ja także oglądałem tego pana twierdzi on że stara woszczyna jest dobra dla pszczół bo pszczoły dzięki niej się uodparniają na choroby im ciemniejsza tym lepsza ale amitraza u niego króluje, a wie ktoś i powie mi dlaczego ten warrozek został zbanowany?
Ciężko jest dymić pszczoły amitrazą Uśmiech
Cytuj ten post
Leczył amitrazą
Cytuj ten post
(21.11.2015, 10:03)bonluk napisał(a): Wygląda to wszystko fajnie to też stowarzyszenie tylko ciekawe jak właśnie jest z leczeniem

Wiedza z zakresu przepisów niemieckich pozwoliła mi też trochę inaczej spojrzeć na niektórych organiczników i bartników niemieckich.

Taki np. Gunther Hauck. Cały czas opowiada o biodynamicznych sposobach uprawy roślin i hodowli zwierząt. Ma dość izolowaną pasiekę w swoim biodynamicznym ogrodzie. O pszczołach powtarza plus minus podobne rzeczy co inni TF pszczelarze a między wierszami gdzieś, że kwasi. To kompletnie nie biodynamiczna czy permakulturowa metoda. Prędzej Hypoaspis miles to tak czyli wprowadzenie jakiegoś innego stworzenia które pomaga regulować procesy stabilizacji ekosystemu czy wzrostu produktywności bez chemii i leków.

Inni to Norbert Poeplau z organizacji https://www.mellifera.de pojawiającej się w tym wątku wcześniej czy HEINZ RISSE z Tree Beekeeping International tej samej z której jest Jonathan Powell (Wlk. Brytania), który opowiada, że oni nie leczą. Opowiada o znaczeniu mikroflory na oficjalnym wykładzie w kole i gdzieś później pada, że kwasi mrówkowym. To się kupy nie trzyma.

Zawsze jak słuchałem tych wybranych Niemców to ostatecznym zgrzytem było, że gdzieś pod koniec czy między wierszami mówili, że kwaszą. U Niemców kwas mrówkowy popularny. Teraz myślę, że część z nich ma na boku jakieś ule TF nieoficjalnie pewno tylko tak publicznie mówi co by nie mieć kłopotów.

Kto wie może Bernhard Heuvel też ma więcej uli TF.
Cytuj ten post